Co je Fair Trade, GOTS a bluesign®?

Co je Fair Trade, GOTS a bluesign®?

 

Označení jako EKO, BIO nebo Fair Trade zdaleka nepatří jen na potraviny. Stále častěji se s nimi můžete setkat i v oděvním průmyslu. Protože je ale udržitelná móda ještě poměrně mladá a biotextilních označení je na trhu celá řada, přinášíme Vám přehledné shrnutí těch nejvýznamnějších certifikací. Tyto certifikáty mají i materiály používané značkou Hanzelka a Zikmund.

 

Fair Trade

 

Ve světě Fair Trade neexistuje dětská a otrocká práce, vykořisťování, nerovnoprávnost žen a mužů, ani ničení životního prostředí. Fair Trade zaručuje, že lidé z rozvojových zemí za svou práci dostávají spravedlivě zaplaceno, mají bezpečné pracovní podmínky a dlouhodobé obchodní vztahy. Certifikovaná fairtradová družstva také dostávají tzv. sociální příplatek na podporu vzdělávání, rozvoj infrastruktury, zdravotní péče nebo zlepšovaní produkce.

 

 

GOTS (Global Organic Textile Standard)

 

Tento mezinárodní standard je zárukou etické a ekologické výroby od semínka, přes pěstování, textilní zpracování, balení až po distribuci. V současnosti je GOTS nejvíce komplexní a nejnáročnější bio textilní certifikací, zajišťujišťující nejen přísnou kontrolu výroby z ekologického hlediska, ale také dodržování sociálních podmínek ve výrobě v souladu s Fair Trade.

 

Materiály od našeho dodavatele AMWA Organic nesou nejvyšší stupeň kvality GOTS. Znamená to, že minimálně 95 % vláken musí mít původ certifikovaný jako „organic“ nebo „organic-in-conversion“ a použití GMO příměsí je zakázáno. Zbylých 5% procent je nejčastěji používáno pro příměs elastanu, například pro sportovní oděvy.

 

100% přírodní bavlnu s certifikacemi Fair Trade a GOTS, která je ručně tkaná na dřevěných stavech, používáme na výrobu cestovatelských košilí.

 

 

bluesign®

 

Certifikát nejvyšší ekologické šetrnosti a bezpečnosti, který je vydáván švýcarskou společností bluesign technologies® AG. Tento certifikát může získat pouze takový produkt, který je skutečně “čistý” ve všech fázích své výroby. Ohled se bere na vše od suroviny, přes spotřebu energie a vody, použití chemikálií, vypouštěné emise i na bezpečnost a ochranu zdraví.

 

 

100% merino vlna s certifikátem Bluesign®APPROVED je používána na výrobu našich pletených čepic.

 

S výrobky z takto označených materiálů nešetříme jen přírodu, ale i Vaše peníze. Ekologická a poctivá výroba totiž znamená, že látky vydrží mnohem déle a Vy tak nebudete muset obnovovat šatník každou sezónu.

 

INSTAGRAM


@hanzelkazikmund