MERINO VLNA

Největší stáda ovcí merino dnes najdete na pastvinách Austrálie a Nového Zélandu. Možná Vás proto překvapí, že toto plemeno nejpravděpodobněji pochází ze severní Afriky, odkud se kolem
12. století dostalo do Španělska. Až do 18. století byli Španělé skutečnými králi té nejjemnější vlny a vývoz merino do jiných zemí byl přísně zakázán. A není se čemu divit, merino vlna je skutečně výjimečný materiál.

 

Chlupy merino ovcí jsou tenčí než chlupy jiných plemen a rostou mimořádně hustě. Na 1 cm čtvereční kůže připadá až 4000 chlupů. Proto je merino vlna tak jemná a na rozdíl od běžné vlny neškrábe. Je lehká a přesto vysoce hřejivá. Dokáže absorbovat vlhkost, snadno ji zahřát a proto nestudí, ani když je mokrá. Je prodyšná a ideálně reguluje teplotu. Díky antibakteriálním schopnostem nezapáchá a navíc je velmi silná a přirozeně elastická.

 

Merino vlna již dávno není výhradou šlechty, dodnes je ale považována za tu nejjemnější na světě. Když k jemnosti přičtete úžasné funkční vlastnosti, nebudete pochybovat o tom,
že jde o malý zázrak přírody.

 

 

 

 

Příze, ze které jsou pleteny čepice Hanzelka a Zikmund, dodává renomovaná společnost Schoeller sídlící v Rakouských Alpách. Ta se zpracování vlny věnuje již více než sto let, její produkty jsou certifikovány GOTS a jako první výrobce ve svém oboru získala certifikaci bluesign®, která je zárukou nejvyšší ekologické šetrnosti.

 

 

INSTAGRAM


@hanzelkazikmund