O VZNIKU NOVODOBÉ ZNAČKY HANZELKA A ZIKMUND

Minulý rok tomu bylo přesně 70 let, co se inženýři Hanzelka a Zikmund vydali na svou první velkou cestu, a tak jejich jména zaznívala častěji než obvykle. Pořádala se pamětní jízda Tatrou T87, organizovaly tématické výstavy a vysílaly dokumentární filmy.

 

Výročí mi připomnělo, jak fascinující tento legendární příběh je. Znovu jsem si představoval, jaká dobrodružství museli cestovatelé zažít. Opět jsem otevřel staré knihy, podíval se na černobílé záběry a vyptával se prarodičů, jaké to v době největší slávy dvojice Hanzelky a Zikmunda bylo. Tenkrát padla otázka, která mi utkvěla v paměti a později se ukázala být obzvlášť významná: „Existuje stále značka HZ?”.

 

I dnes je možné shlédnout původní snímky nebo zakoupit knihy. V Muzeu jihovýchodní Moravy můžete navštívit celou expozici věnovanou dílu Hanzelky a Zikmunda. Úspěšně fungují i Archiv H+Z a Klub H+Z, jenž o jedinečný odkaz pečují. Zjistil jsem ale, že pod samotnou značkou již nic nového nevzniká a že především pro mladší generace její síla zeslábla. Představa, že by mělo slavné logo patřit jen historii, mi nedala spát.

 

Tou dobou jsem pátral po výrobci, u kterého bych nakupoval vybavení na své vlastní, v porovnání s Hanzelkou a Zikmundem, velmi skromné cesty. Podmínkami byly ryze česká výroba, elegance a respekt k životnímu prostředí. Pokaždé mi ale jedno nebo druhé chybělo. Zdálo se, že vysněný výrobce jednoduše neexistuje, až najednou vše začalo dávat smysl. Představil jsem si, jak by vypadalo cestovatelské vybavení, kdyby ho vyráběla značka HZ a vzápětí jsem věděl, že to by bylo to pravé. Jistě by představovalo vrchol československého oděvního průmyslu, bylo by perfektně funkční a zároveň gentlemanské, kvalitní a vydrželo by i cestu kolem světa. Tak se zrodila myšlenka cestovatelské značky, která by nesla jména legendární dvojice.

 

Společně s nejbližšími přáteli jsme nápadu začali dávat konkrétnější podobu a vše jsme představili Archivu H+Z a Klubu H+Z. Ty nám umožnily s cenným odkazem pracovat a právě díky jejich podpoře se nyní myšlenka pomalu proměňuje ve skutečnost. Začaly se tak naše cesty do zlínských archivů, objevování informací o původní výbavě, pátrání v korespondenci cestovatelů s dodavateli i zkoumání originálních kusů oděvů z poloviny minulého století. Obrovské množství materiálů, které fond uložený v Archivu H+Z obsahuje se pro nás stalo nekonečným zdrojem inspirace a základem, na kterém nyní budujeme novodobou značku Hanzelka a Zikmund.

 

Touto značkou a výrobky, jenž ji ponesou vzdáváme hold inženýrům Hanzelkovi a Zikmundovi. Jejich životům, dílu i odvaze. Přejeme si, aby se stala oblíbenou ikonou všech, pro které je cestování srdcovou záležitostí a především, aby pomáhala nést jeden z největších českých příběhů a šířila ho i mezi těmi nejmladšími dobrodruhy.

 

 

Filip

 

spoluzakladatel novodobé značky HZ

INSTAGRAM


@hanzelkazikmund